Quantcast
Channel: Čitaj me – stranice za književni užitak
Viewing all articles
Browse latest Browse all 397

Antigona – Sofokle

$
0
0

Impresija

Antigona, Sofokle naslovnica

Antigona, Sofokle

Moja srednja škola – gimnazija trajala je od 1968 do 1972 godine, pa.. naravno da se ne sećam mnogo iz tog vremena, a naročito ne knjiga koje sam čitala ili nisam čitala za lektiru. Ali.. ono što mi je ostalo u sećanju su problemi koje je dolazak do odredjene knjige za lektiru izazivao u uslovima koji se ne mogu porediti sa ovim sada, pa mi nismo imali internet.. zamislite, i nismo mogli upisati knjigu i dobiti puno podataka, pa cak i samu knjigu u pdf, a da ne govorimo o ovim sada prepričanim knjigama iz školske lektire.

Ovako, nek je bilo šest odeljenja po 30 učenika u mojoj Gimnaziji, znači nas 180 istovremeno hoćemo da nabavimo i pročitamo, evo npr. Antigonu. Juriš na biblioteke, komšije, rodjake, prijatelje.. svi su učestvovali. Mislim da smo ipak spisak lektire dobijali ranije na kraju prethodne godine, pa nam je to davalo neko duže vreme za traženje. Ono čega se još sećam da smo kao učenici prvog razreda gimnazije išli u pozorište da gledamo „Antigonu“. Da kažem – da ništa nismo razumeli, da nam je bilo dosadno, da smo napravili mali nered, i bili kažnjeni… djačko doba, mladost – ludost. Zato sam izabrala ovu knjigu i prilično sam sigurna da je nisam pročitala tada, jer bi mi predstava sigurno donela više zadovoljstva nego što pamtim.

„Antigona“ je tragedija koja pripada krugu tebanskih legendi i govori o Antigoni koja je po grčkoj mitologiji čerka tebanskog kralja Edipa koji je nju dobio sa svojom majkom Jokastom. Za bolje razumevanje ove drame bilo je potrebno saznati ko je Edip, Jokasta i njihova deca: ćerke Antigona, Ismena, i sinovi Polinik i Eteokle. Posle Edipove smrti na presto dolaze njegovi sinovi koji sklapaju neki dogovor o podeli vlasti kojeg se Eteokle nije držao, pa Polinik izgnan od mladjeg brata odlazi u Argos i sa kraljem Adrastom napada Tebu.

U borbi koja je nastala, dva brata se medjusobno ubijaju, a na vlast dolazi njihov stric Kreont. Kao novi vladar donosi odluku da niko ne sme sahraniti Polinika, jer je neprijatelj države. Antigona ima obavezu prema porodičnom i božjem zakonu da sahrani brata. Time dolazi u sukob sa Kreontom koji je kažnjava tako što naredi da je živu zakopaju. Narod, hor, slepi prorok Tiresija, a najviše njegov sin Hemon koji je Antigonin budući muž, pokušavaju ga umilostiviti da ne kažnjava Antigonu, ali on smatra da je kao vladar dužan to da uradi da bi pokazao svoju snagu.

Kada mu prorok Tiresija ukazuje koliko će sam biti kažnjen od bogova zbog toga, on se pokoleba, ali je bilo kasno. Njegov sin se ubija zbog ljubavi prema Antigoni, a žena zbog smrti svog sina.. Kreont ostaje sam očekujući da mu smrt donese spasenje od velike tuge. To bi ukratko bio sadržaj, ali meni su se svideli kratki dijalozi izmedju likovi koji su često samo sa po jednim stihom jasno prikazivali suštinu unutrašnje borbe svakog od njih.

Antigona za sebe kaže: „Za ljubav, ne za mržnju, ja sam rodjena“ Kreon joj na to odgovara: „Kada moraš ljubit, ljubi dole obadva, a ja dok živim, neće žena vladati.” Ovde je došlo do sukoba dve vrste prava Kreont se poziva na zakon, a Antigona na religiozni običaj, na običajno pravo. Postavlja se i pitanje zašto se Bogovi ranije nisu umešali u njihov sukob, zašto nisu spasli Antigonu koja je postupila onako kako oni zapovedaju, da se mrtvi daju svetu mrtvih…

Drago mi je da sam ovu tragediju sada pročitala, sada kada mi je internet omogučio da sagledam sve ono što prethodi samoj drami, pa da uz jednu upisanu reč Antigona toliko mnogo saznam. Lako je biti učenik srednje škole sada, to je moj zaključak.

The post Antigona – Sofokle appeared first on Čitaj me - stranice za književni užitak.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 397